ojcowie niepodlW piątek, 23 listopada została rozegrana w naszej szkole międzyklasowa grywalizacja pt. ”Ojcowie Niepodległości”. Inspiracją do jej stworzenia była przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa o tym samym tytule. Spośród wielu zasłużonych w odzyskanie niepodległości osób wybrano sześciu: artystę, są dyplomatów, żołnierzy i polityków, a także działaczy społecznych. Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI.

niepodlegla9 listopada obchodziliśmy szkolną uroczystość związaną ze 100–leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza Ojczyzna 11 listopada 1918 roku, po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Dla upamiętnienia tego doniosłego wydarzenia nasi uczniowie przygotowali inscenizację pt. „Pociąg do wolności”. Występ młodych artystów wzbogacony został oprawą wokalną w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego, tańcem ze wstążkami oraz polonezem. Widzowie zostali „przewiezieni” przez stacje: od Niewoli, poprzez Powstania narodowe i I wojnę światową ku upragnionej Wolności.

POLSKIEDROGIDONIEPODLEGŁOŚCI14 listopada Prywatna Szkoła Podstawowa o Profilu Artystycznym w Gorzowie Wlkp. była gospodarzem wojewódzkiego konkursu „Polskie drogi do Niepodległości”. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja wiedzy z historii, muzyki i plastyki związanej z walką Polaków o odzyskanie niepodległości oraz życiorysów i twórczości wielkich Polaków z tego okresu: Józefa Piłsudskiego, Jana Ignacego Paderewskiego, Jana Matejki, Maksymiliana Gierymskiego, Wojciecha Kossaka i Jacka Malczewskiego.

konkurs plastW bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu „Szkoła dla Niepodległej” , którego organizatorem jest Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Jego głównym celem jest wskazanie, jak istotną rolę w wychowaniu w wolność, godności, solidarności oraz kształtowaniu postaw patriotycznych młodego człowieka odgrywa szkoła. Szkoła ma za zadanie wykonać 6 spośród 13 zaproponowanych zadań.

koZ okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Lubuski Kurator Oświaty ogłosił wojewódzki tematyczny konkurs historyczny „Wielcy Polacy – twórcy niepodległości”. Jego celem było pogłębienie wiedzy uczniów o wydarzeniach i postaciach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i budową niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej.

patriotyzm13 listopada Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki w Gorzowie Wlkp. zaprosiła uczniów szkół podstawowych z powiatu gorzowskiego do udziału w Międzyszkolnej grywalizacji „Patriotyzm nie jest nam obcy” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Grywalizacja została rozegrana w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” – ,,Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z sześciu uczniów: Ewa Słobodzian, Natalia Czaja, Filip Krzyszczyk, Michalina Podlewska, Maksymilian Peszko i Agata Zaraś. Różnorodne zadania miały na celu przede wszystkim wdrażanie dzieci do współpracy i współdziałania oraz rozbudzenie ciekawości historią Polski. Praca naszego zespołu była owocna – zajęliśmy II miejsce.

10Mamy Niepodległą! to ogólnopolska akcja społeczna organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku od 2013 roku. Polega ona na wysyłaniu do bliskich i znajomych bezpłatnych karek okolicznościowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przez swój uniwersalny charakter akcja łączy pokolenia, utrwala i wzmacnia w powszechnej świadomości daty związane z odzyskiwaniem niepodległości. Radosne świętowanie wywołuje pozytywne emocje i kształtuje postawy obywatelskie.
Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Łącznie wysłaliśmy około 150 kartek do naszych najbliższych oraz znajomych.